Węże Antystatyczne – zastosowanie

Elastyczne węże techniczne mogą być potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa w urządzeniach ssawnych i przesyłowych ze względu na powstawanie ładunków elektrostatycznych. Dlatego w wielu zastosowaniach możliwość rozładowania nagromadzonych ładunków jest obligatoryjna dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Węże wykorzystywane są dla przesyłania materiałów stałych np. w postaci granulatu, wiórów, proszków, piasku, cementu, itp., a także mediów ciekłych i gazowych. Ładunki elektrostatyczne powstają wszędzie tam gdzie ciała stałe, które nie są przewodzące stykają się z innymi materiałami i są ponownie rozdzielane. W trakcie procesu rozdzielania, jeden materiał posiada mniej elektronów niż drugi, co prowadzi do tego, że jeden z nich jest naładowany dodatnio zaś drugi ujemnie.
 

W obszarze wspólnej powierzchni granicznej tworzy się tzw. „potencjał międzyfazowy”, który stwarza możliwość wyładowania iskrowego. Istnieje szereg dyrektyw i przepisów dotyczących oceny i unikania ryzyka zapłonu oraz zachowania środków bezpieczeństwa. W tym zakresie zastosowanie mają przepisy TRBS (Niemieckie normy bezpieczeństwa pracy o zapobieganiu ryzyka zapłonu na skutek wyładowań elektrycznych). Norma TRBS 2153 zastąpiła wcześniej istniejącą normę BGR 132 wprowadzając nowe bardziej zaostrzone kryteria dla transportu palnych materiałów sypkich.
 

Należy podkreślić, że nowa norma techniczna zaczęła obowiązywać w kwietniu 2009 roku i zastąpiła BGR 132, wprowadzając nowe wytyczne dla węży z oplotem stalowym używanych w strefach zagrożonych wybuchem. Jedną z głównych zmian wprowadzonych przez TRBS 2153 jest podział materiałów masowych na dwie kategorie: palne materiały masowe i niepalne materiały masowe. Generalnie zalecenia i procedury dotyczące transportu niepalnych materiałów masowych pozostały niezmienione – natomiast w odniesieniu do transportu palnych materiałów masowych norma TRBS 2153 określa bardziej rygorystyczne wymagania co do własności elektrostatycznych i przewodności używanych do tego węży.
Jeśli wąż ze spiralą stalową ma być używany w strefie 0/20 użytkownik jest zobowiązany przeprowadzić analizę zagrożeń. Tak jak w poprzedniej normie zaleca się stosowanie wyłącznie węży rozpraszających ładunki statyczne, o rezystancji powierzchniowej < 106 omów. W przypadku strefy 1/21 do transportu palnych materiałów masowych zaleca się stosowanie antystatycznych węży o rezystancji powierzchniowej < 109 omów. W stosunku do poprzednich regulacji nowa norma techniczna nie wprowadza żadnych istotnych zmian odnoszących się do strefy 2. Norma TRBS 2153 jest tylko zaleceniem – użytkownicy nie muszą jej ściśle przestrzegać, o ile są w stanie wykazać skuteczność własnych rozwiązań.